Co kryje się w puszce?

Karma sucha, mokra, a może własnoręcznie przygotowany posiłek?

Jednym z podstawowych wyzwań, przed jakim stają właściciele czworonogów, jest dobór sposobu żywienia pupila. Występuje szeroka oferta produktów gotowych w postaci karm suchych i mokrych, ale też w ostatnich latach popularność zyskuje dieta BARF, która oparta jest surowych składnikach, co daje pewność, że w psim menu nie znajdą się elementy niepożądane, a jedynie te naturalne. Samodzielne przygotowywanie jedzenia dla czworonoga jest jednak czasochłonne i wymaga wiedzy oraz opracowania odpowiedniej kompozycji posiłku, dlatego też bezpieczniejsze – ale też bardziej wygodne – będzie serwowanie zwierzęciu produktów sklepowych. Weźmy zatem na tapet karmę mokrą.

Przesłanki do podawania psu karmy mokrej

Karma mokra dla psa najpopularniejsza od karmy suchej różni się zwłaszcza zawartością wody i właśnie wynikający z tego poziom wilgotności jest głównym czynnikiem odróżniającym oba rodzaje karmy. Ponadto produkty w puszkach charakteryzują się mniejszą kalorycznością, wyrazistym zapachem i konsystencją niewymagającą od psa intensywnego gryzienia. Szczególnie sprawdzą się zatem w przypadku psów:

– z nadwagą

– starszych, u których węch jest słabszy

– borykających się z problemami jamy ustnej

Mięso przede wszystkim

Istotny jest jednak nie tylko rodzaj karmy, ale przede wszystkim jej skład. Należy pamiętać, że pochodzenie psów determinuje u nich zapotrzebowanie na mięso, więc to ono powinno być fundamentem psiej diety. Dodatkowo mile widziane są inne naturalne składniki jak oleje, warzywa, owoce, a także zioła. Nie da się ukryć, że w przypadku gotowych produktów dla zwierząt cena ściśle powiązana jest z jakością. Za większą ilość mięsa oraz podrobów, za bardziej wartościowe komponenty, za brak wypełniaczy trzeba zapłacić więcej.

Karmy w puszce z wyższej półki zawierają nawet 70% mięsa oraz podrobów, resztę stanowi bulion, składniki roślinne, minerały. Udział mięsa w najtańszych wyrobach tej kategorii jest znacznie niższy i przeważnie wynosi jedynie kilka procent, co też przekłada się na mniejszy odsetek białka surowego i tłuszczu oraz na wyższy poziom wilgotności. Nie tylko w przypadku żywności dla ludzi czytanie etykiet i zapoznawanie się ze składem jest zatem istotne. Gdy już wybierzemy dla pupila optymalna karmę, pamiętajmy o przechowywaniu jej zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.